Cookies help us provide better user experience. By using our website, you agree to the use of cookies.

Doğru bilgiye uzmanından erişin.

 

Sizde ya da ailenizden birinde var olan kalıtsal bir hastalığın, diğer aile bireylerinde bulunma olasılığı ya da aileye yeni katılacak bebeklerin bu hastalıkları taşıma riskleri gibi aklınızı meşgul eden, önemli sorular için bilgiyi doğru kaynaklardan edinmek çok önemli. 

 

Karşılaştığınız ya da araştırdığınız her bilginin aileniz ya da sizin için doğru bilgi olmayabileceğinizi, genlerin ve DNA yapılarının tamamen aileye ve kişiye özel olduğunu unutmayın.  

 

Genetiks uzmanlığı ve güvencesiyle, ihtiyacınız olduğu anda Genetik Danışmanlık hizmetini merkezimizden doğru ve güvenilir bilgi ile alabilirsiniz. 

 

Genetik Danışma’nın önemi ve gerekliliği

 

Genetik danışma, kalıtsal bir hastalık taşıyan veya taşıma riski bulunan kişilere ve bu kişilerin akrabalarına hastalığın seyri ve tedavi yöntemleri, tekrarlama riskleri ve çözüm yolları ile ilgili bilgi verilmesidir. Danışma veren kişi bir genetik uzmanı olabileceği gibi bu konuda eğitim almış diğer uzmanlık alanlarındaki doktor, biyolog ve psikolog da olabilir. Genetik danışman olarak adlandırılan bu kişilerin öncelikli görevi aileye üzerinde tartışılan hastalıkla ilgili bilgileri doğru ve tam olarak aktarmak ve çözüm yolları sunmaktır. Bu nedenle hiçbir zaman genetik danışma yönlendirici olmamalıdır. Aksine tüm bilgiler kişi veya kişilerin anlayabileceği şekilde anlatılmalı ve karar ilgili kişiler tarafından verilmelidir.

 

Genetik Danışma Endikasyonları

•    Genetik veya kalıtsal bir hastalık veya hastalık taşıyıcılığı

•    Genetik hastalığı olan çocuk veya çocukların bulunması

•    Tekrarlayan gebelik kayıpları

•    Teratojen bir ajan ile karşılaşma

•    İleri anne yaşı (≥35)

•    Akrabalık

•    İnfertilite

•    Gebelikte bebekte problem saptanması

 

Genetiks’te, yukarıda belirtilen endikasyonlardan birisinin bulunması halinde bir tıbbi genetik uzmanı tarafından gerekli bilgiler alınarak değerlendirme yapılmakta ve sonrasında da genetik danışma eşliğinde tekrarlama riskleri ve çözüm önerileri aktarılmaktadır.